Nejčastější běžecká zranění. Jak jim předcházet?

5/5 - (1 vote)

Mohlo by se zdát, že běhání je natolik nekomplikovaný sport, že není zatížený přílišným rizikem zranění. Avšak realita ukazuje něco jiného. Běžci se často potýkají s úrazy, které jim účinně ztěžují pokračování v běžeckém tréninku. Podívejme se na nejčastější zranění, na která naráží milovníci běhu a zjistíme, v čem spočívají největší problémy a jakým způsobem jim lze předcházet.

Bolest přední části kolena a běžecká zranění

části kolena
Bolest přední části kolena a běžecká zranění

Tohle riziko podstupují všichni běžci, kteří v důsledku špatné běžecké techniky přetěžují přední část kolenního kloubu.

Při diagnóze této záležitosti se nepoužívá rentgen ani ultrazvuk. Doktor pozná tuhle potíž v případě bolesti kolena v kombinaci s jiným nepřirozeným jevem jako například otok kolenního kloubu nebo vybočování kolena.

Ve výše popsaném stavu se používá několikaúrovňový způsob léčení. Především je potřeba omezit fyzickou aktivitu. Navíc je potřeba podpořit mechanismus zodpovědný za správné fungování kolenního kloubu. U lidí trpících bolestí přední části kolene se používají různé fyzioterapeutické techniky a doporučuje se jim používat speciální korekční obuv.

Prevence: za účelem prevence je potřeba soustředit se na správnou běžeckou techniku, která nezatěžuje přední část kolenního kloubu.

Poškození ohýbače kolena – Běh a zášť

Poškození ohýbače kolena

Toto zranění souvisí s jedním ze tří svalů v zadní části stehna. Tento sval patří mezi ohýbače kolen, které jsou zodpovědné za správné fungování bederního a kolenního kloubu. Tomuto úrazu jsou vystaveni obzvláště sprinteři, protože jejich způsob běhu vyžaduje intenzivní ohýbání kolen.

Příznakem poškození ohýbače kolena je intenzivní bolest v zadní části stehna a v případě silného poškození se mohou dokonce objevit modřiny.

Zranění se léčí klidem od fyzické aktivity a chlazením bolavého místa. Při silnějších poškozeních se doporučuje používat protizánětlivé léky. Správně použitý léčebný postup by měl způsobit ustoupení potíží, v důsledku čehož sportovec může pomalu začít cvičit a následně se pomalu vracet k běžeckému tréninku.

Prevence: vhodné protažení a zahřátí svalů před tréninkem minimalizuje riziko poškození ohýbače kolena. Důležitá je i technika běhu se zvláštním ohledem na délku kroku a držení těla.

Zánět Achillovy šlachy

Zánět Achillovy šlachy
Zánět Achillovy šlachy

Achillova šlacha je část spojující lýtko s patou. Její poškození se pojí s intenzivní bolestí, která sílí, když se postavíme na špičky. V důsledku tohoto zranění může vzniknout otok.

Kondice Achillovy šlachy závisí na svalech, které se k ní pojí. Takže riziko jejího zánětu je větší s oslabenými svaly lýtka a holeně. Zánětu Achillovy šlachy jsou vystaveni i běžci, u kterých se dá pozorovat hyperpronace.

Zánět Achillové šlachy je poznatelný po konzultaci s doktorem a vyšetření pomocí ultrazvuku. Většinou se jedná o menší potíže, které vyžadují omezení běžecké aktivity. V těchto případech lze cvičit bez zatížení šlach, takže třeba plavat. Jedním z nejčastějších doporučení je používání vložky do bot pod patu.

Pokud se jedná o vážnější poškození šlachy, vyloučení běžeckého tréninku muže trvat i více než 10 týdnů. Nejdůležitější je co nejrychleji podstoupit léčbu zranění.

Prevence: pro zamezení zánětu Achillovy šlachy je klíčová podpora svalů podporujících ohýbání chodidla. Proto je potřeba soustředit se na lýtkové a holenní svaly.

Shin Splints

Shin Splints Chicand Fit
Shin Splints Chicand Fit

Potíž, která se zatím nedočkala českého názvu. Souvisí s bolestí prostřední části holenní kosti. Objevuje se v důsledku velkého napětí svalů a častých mikrozranění  zadního holenního svalu nebo dlouhého ohýbače prstů.

Shin Splints se nejčastěji objevuje u začínajících běžců a u běžců, kteří se k běhání vrátili po delší přestávce.

Pokud si všimnete bolesti, je potřeba omezit běhání. V pozdější fázi je třeba zvedat počet uběhnutých kilometrů postupně. Nejlepší variantou je zvyšování uběhnuté vzdálenosti o 10% za týden. Při překonávání shin splints můžete plavat nebo jezdit na kole a tímto se průběžně udržovat ve fyzické kondici.

Při léčbě shin splints se používá tzv. technika měkkých tkání, která spočívá v hlubokém promačkávání tkání. Specialisté upozorňují, že průběh léčby může být dost bolestivý, proto stojí za to vzít v potaz chlazení bolavých míst a přijímání léků proti bolesti.

Prevence: abyste předešli shin splints, je třeba se vyhýbat překonávání zbytečně velkých vzdáleností v příliš krátkém čase, obzvláště, pokud jste běžec záčatečník nebo když se vracíte k běhání po delší přestávce.

Únavové zlomeniny – „Zdravý životní styl pro zdraví“

Je to druh zlomenin, které se objevují v důsledku příliš intenzivního namáhání kosti. Ke vzniku tohoto zranění mohou přispět početné mikroúrazy, které se objevují v oblasti dané kosti. Nejčastěji pozorujeme únavovou zlomeninu holeně, paty, klenby a lýtkové kosti.

Největší riziko je u běžců, kteří překonávají hodně kilometrů. Čím více kilometrů, tím větší je riziko vzniku únavové zlomeniny. Nejrizikovější skupinou jsou záčatečníci v bězích na dlouhou trať.

Únavová zlomenina rovná se přerušení běžecké aktivity až do ukončení procesu hojení zlomeniny. V závislosti na závažnosti poškození kosti může tento proces trvat od několika týdnů až po několik měsíců. Délka léčení je odvislá i na místě zlomeniny.

Prevence: velmi důležitá je vhodná životospráva, která umožní zachování dobré kondice kostí. Stejně důležitá je technika běhu a postupné vstupování do světa běhů na dlouhou trať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *