Co si vzít s sebou na výlet do hor

5/5 - (1 vote)

Turistika je pojem, který se bezpochyby pojí s rekreací, odpočinkem a relaxací. Existují však i oblasti, které vyžadují nejen dobrou kondici, ale i sílu, sebezapření a dobrou přípravu po zdravotní stránce i po stránce vybavení. Jednou z nich je vysokohorská turistika. Lze ji provádět i v Evropě? Co je potřeba vědět než začnete balit věci do batohu?

Rizika a výhody

Pro milovníky hor není nic krásnějšího než vystoupat na vrchol a kochat se výhledem. Horská turistika se může stát bezpochyby drogou i pro laika, který se na horské túře ocitne poprvé. Avšak řekněme si to narovinu – tento druh aktivity nepatří zrovna mezi ty nejsnadnější. Nejen vzhledem k dlouhým výstupům, které mohou být náročné pro naše klouby, kosti a vazy, ale i s ohledem na aklimatizaci a vnější podmínky. Začněme tedy hezky od začátku. Co byste měli vědět než se vydáte na Vaši první výpravu do vysokých hor?

Aklimatizace – co je to?

I když jste se na vysokohorskou turistiku dlouho připravovali, Váš organismus Vás může ve velkých nadmořských výškách přestat poslouchat. Výšková nemoc se může projevit jako blesk z čistého nebe a je těžké předem zjistit její nástup. Měli byste tedy pamatovat na vhodnou aklimatizaci. Co to prakticky znamená? Pokud se chystáte vystoupit na nejvyšší vrchol Alp –  Mont Blanc, stojí za to nejprve pokořit trochu nižší vrcholy, např. italský Grand Paradiso. Taková příprava Vám pomůže reálně zhodnotit svoje šance ve velkých nadmořských výškách. Pamatujte na to, že projevy jako závratě, mdloby, nechutenství nebo zvracení jsou známkou výškové nemoci a měly by být signálem pro návrat.

Dejte na dobrou výbavu

Velmi důležitým prvkem ve vysokohorské turistice je vhodná příprava vybavení. Díky němu se můžeme nejen cítit komfortně, ale i se vyhnout mnoha nebezpečným situacím. Základem je samozřejmě kvalitní treková obuv pro horský treking. Měla by mít výbornou přilnavost, aby Vás uchránila před zraněním kloubů nebo vazů. Nezávisle na ročním období je počasí na horách velmi proměnlivé. Takže pamatujte na oblékání ve stylu cibule! A pokud se jedná o další výbavu, stojí za to se poradit se zkušenými horolezci, pro které už vysokohorská turistika neskrývá žádná tajemství.

Vysokohorská turistika v Evropě

Pokud sníte o dobývání vysokých vrcholů, není nutné jet za tímto účelem do Asie. Právě naopak! I v Evropě tento druh turistiky zažívá svůj rozkvět. Ostatně i tady máme své horské hřbety. Začátečníkům doporučujeme začít třeba ve Vysokých Tatrách, které mohou být docela výzvou, obzvláště v zimě. Před výpravou se rozhodně seznamte s radami a varováním Tatranské horské služby. Ta nahrává skvělé krátké filmy, z kterých se lze hodně naučit o vysokohorské turistice a nebezpečích, které s ní souvisí. Pokud už jsou Vám Tatry málo, pak vyzkoušejte „třitisícovky“ –  třeba německý Zugspitze, bulharský Musala nebo řecký Mytikas. Největší výzvou budou nejvyšší evropské vrcholy – italský a francouzský Mount Blanc. Taková výprava je však opravdu pro zkušené horolezce.

Vysokohorská turistika je bezpochyby velmi přitažlivá. Přináší neopakovatelné zážitky, život obohacující adrenalin a satisfakci z dobytí vrcholu. Pamatujte však na potenciální nebezpečí a dobře se připravte!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *